یکشنبه 1401/05/23 - 08:33
معصومه درخشان
استان آذر شرقی
روایتی از اجرای نذرواره 72 خوان حسینی

جوانان «مارالان» تبریز به عشق امام حسین(ع) کار‌آفرینی می‌کنند

جمعی از جوانان محله مارالان با تاسیس گروه جهادی شهیدباکری و با اجرای نذرواره ۷۲ خوان احسان حسینی می‌کوشند تا نام خود را در دفتر حضرت سیدالشهداء ثبت کنند.

چهار سال پیش بود که تعدادی از جوانان دغدغه‌مند محله مارالان تبریز دست به دست هم دادند تا با همت و مشارکت یکدیگر و با جذب و همدلی و همراهی  خیرین بتوانند مرهمی بر آلام خانواده‌های نیازمند و دردمند باشند.

این جوانان تلاشگر طرح‌ها و ایده‌های خود را مطرح کرده و گروه جهادی  شهید مهدی باکری را تاسیس کردند تا بتوانند فعالیت‌های خود را به صورت قانونمند و منسجم ادامه دهند.

فعالیت‌های گروه جهادی شهید باکری در طول سال و به مناسبت‌های مختلف انجام می‌گیرد.
حالا در ایام عزاداری حضرت سید و سالار شهیدان جوانان عضو این مرکز آستین‌های همت را بالا زده‌اند و با استفاده از ظرفیت خیرین و مشارکت عموم مردم در اردوگاه الغدیر با پخت غذای گرم و توزیع در میان  مددجویان تحت پوشش این گروه جهادی و مددجویان کمیته امداد می‌کوشند تا نام خود را در دفتر امام حسین ( ع) ثبت کنند.
در ایام محرم  من به اردوگاه الغدیر آمده‌ام  تا در کنار جوانان این مرکز روایتگر تلاش و پشتکار این جوانان و عرض ارادت آنها به پیشگاه حضرت سیدالشهداء باشم.

وقتی به اردوگاه الغدیر رسیدم پخت غذا به اتمام رسیده و جوانان در حال کشیدن غذا و بسته‌بندی  هستند.

۱۴۴ دیگ غذا به صورت مرتب چیده شده و میزها کنار هم چفت شده‌اند و سفره یک بار مصرف تمیزی روی میزها کشیده شده است، آقای سرآشپز وقتی در دیگ غذا را بر می‌دارد صدای سلام و صلوات در فضا می‌پیچد، ظروف یک بار مصرف به طور مرتب روی میز چیده شده و غذا به ترتیب کشیده می‌شود.

دانشجویان عضو این گروه جهادی کنار این میزها ایستاده و در حال بسته‌بندی هستند و سپس به واحد توزیع تحویل می‌دهند.

.

 

آمده‌ایم تا نام ما در دفتر حسینی ثبت شود

نوشین معماری دانشجوی رشته روانشناسی دانشگاه آزاد است که  از طریق دوستان دانشجو و اطلاع‌رسانی این مرکز نیکوکاری به اردوگاه الغدیر آمده است تا با کمک کردن نام خود را در دستگاه امام حسین علیه السلام ثبت کند.

معماری به من  می‌گوید: برکت سفره‌های ما از برکت امام حسین(ع) است، همه ما اینجا جمع شده‌ایم تا سهمی هر چند کوچک و ناچیز در سفره اطعام حسینی داشته باشیم.

وی ادامه داد: حضور در هیات‌های حسینی و مشارکت در اطعام حسینی نمونه بارزی از امر به معروف در جامعه است و باعث انتقال ارزش‌های حسینی در جامعه می‌شود.

نوجوانان با کتاب خواندن با قیام حسینی آشنا شوند

یکی از نوجوانان نیز در بسته‌بندی غذاها به جوانان کمک می‌کند که محمدرضا جداری نام دارد.
محمدرضا ۱۴ سال دارد و از اینکه به همراه مادرش در این هیات حضور داشته و کمک می‌کند خوشحال است.

محمدرضا می‌گوید: دو سال است با گروه جهادی  شهید باکری آشنا شده و به همراه مادرش برای کمک کردن به این مرکز می‌آید.

او ادامه می‌دهد: نوجوانان با مطالعه کتاب‌های خوب می‌توانند در مورد اهداف قیام امام حسین ( ع)  اطلاعات بیشتری کسب کنند و حضور در هیات‌های حسینی باعث می‌شود نوجوانان بیشتر با اهل بیت و ائمه اطهار آشنا شوند.

همکاری و مشارکت جوانان حس و حال خوبی به این گروه جهادی بخشیده است، سرآشپز در ظرف‌های یک نفری برنج می‌کشد و دو نفر از خواهران سر دیگ خورشت ایستاده و خورشت قیمه روی برنج می‌کشند. تعداد دیگری از خواهران نیز ظرف‌های غذا را به صورت چهارتایی بسته‌بندی می‌کنند.

هر کدام از این بسته‌ها تبرک امام حسین ( ع) است که توسط دست‌ها و دل‌های این جوانان مومن راهی خانه‌های نیازمندان می‌شود.

.

 

اجرای طرح ملی نذرواره ۷۲ خوان احسان حسینی

همچنان که مشغول صحبت با جوانان هستم آقای یونس فاتح مسئول گروه جهادی شهید باکری نیز به جمع ما ملحق می‌شود و با اشاره به اجرای طرح " نذرواره ۷۲ خوان احسان حسینی" می‌گوید: امسال   طرح ملی " نذرواره ۷۲خوان احسان حسینی" در ۷۲ شهر کشور اجرا می‌شود و در استان آذربایجان شرقی شهر تبریز و جلفا اجرای  این طرح را بر عهده دارند.

وی ادامه داد: گروه جهادی شهید باکری در روزهای اول، سوم، ششم و نهم محرم در اردوگاه الغدیر حضور دارد و ۷۲ دیگ غذای گرم به نیت ۷۲ شهید دشت کربلا همزمان با ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) توسط  این مرکز در اردوگاه الغدیر تبریز طبخ و بین خانواده های نیازمند این شهر توزیع می‌شود.

وی با اشاره به حضور و مشارکت پرشور جوانان در اجرای این طرح ملی اظهار داشت: جوانان آذربایجان ثابت کردند همچون دوران هشت سال دفاع مقدس  پای کار هستند و شبانه روز در حال خدمت‌رسانی به نیازمندان هستند و این از عنایت پروردگار و اهل بیت (ع) است.

.

 

طبخ و توزیع ۱۰ هزار غذا در بین نیازمندان

گروه جهادی  شهید مهدی باکری تصریح کرد: در این مرحله بیش از ۱۰ هزار پرس غذای گرم طبخ و در بین خانواده‌های نیازمند، مددجویان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) توزیع می‌شود و ۱۰درصد نیز به هیات های عزاداری اختصاص دارد.

نذرواره آغاز امامت حضرت ولیعصر ( عج)

فاتح در بخش دیگری از صحبت‌های خود  با اشاره به اجرای طرح دیگری به مناسبت  آغاز امامت امام زمان (عج) اظهار داشت: برنامه‌ریزی شده است  در روز هفتم ربیع الاول (هفتم مهر ماه)  به میمنت عمر پر برکت حضرت ولیعصر (عج) یک هزار و ۱۸۸  دیگ غذای گرم از حرم حضرت معصومه (س) تا مسجد مقدس جمکران طبخ و بین نیازمندان توزیع شود.که گروه جهادی شهید مهدی باکری تبریز و شهرستان جلفا به نمایندگی از آذربایجان‌شرقی در این رویداد عظیم مشارکت می‌کنند.

.

 

 

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.